Selamlar ;

Mikrotik Dude nedir ;
Dude yazılımı mikrotik tarafından uzun bir süre microsoft işletim sistemleri ve RouterOS üzerinde çalışacak şekilde tasarlanmış daha sonra mikrotik tarafından alınan bir karar ile (RoS 6.34+ ) ile sadece Mikrotik RouterOS 6.34 ve üzeri sürümlerinde çalışacak şekilde geliştirmeleri devam edilen network izleme / monitör aracıdır.

SNMP destekli olan tüm cihazlar ile haberleşebilir . verileri yığınlayıp kullanım/yoğunluk grafikleri , Wifi Bağlantı seviyeleri ,kullanıcı sayıları ,trafik raporları , Isı , Ses,Nem ,Yangın,Uptime,Cpu ,Memory,Uptime,Disk,Sql ,Radius,Voip,Printer arıza durumlarından,Toner miktarına kadar SNMP ile alınabilecek bütün verileri grafik anlamda işleyebilecek , gelecek olan alarm seviyesine göre belirleyeceğiniz şekilde sms ,mail ,bach dosya ,exe ,harici uygulamalar ,ekran uyarıları (Pop Mesaj ) benzeri iletişim araçları ile sizlere çözüm,bilgi sağlayabilecek bir uygulamadır.

Örneğin dude ile networkunuzdeki SQL serverınızı takip ettirip ,SQL serverınızın herhangi bir şekilde kararsız hale geldiğinde yazacağınız ufak bir batch yada exe ile SQL sunucunuza bağlanıp , disk doluluk durumunu vs kontrol edip , duruma göre SQL yedeğini aldırıp SQL servisini yeniden başlatma gibi bir işlem gerçekleştirebilirsiniz.

benzer bir seçenek olarak sistem odası yada bir routeros cihızınızın sıcaklık seviyesi için 45 derece normal , 45 dereceden yüksek ise ve takip eden 3 kontrol durumunda hala yüksek ise size sms ,mail ,ekran alarmı yada Monitör merkezine yerleştireceğiniz bir lan-role cihazı ile ışık yada alarm tetiklenmesini yada bir ses dosyası çalıştırarak uyarılmanız sağlanabilir.

Yada başka bir seçenek olarak mikrotik yazıcı toner durumunuzun %15 altına düştüğünde satın alma departmanına yada tedarikçinize mail atarak “yazıcı modeli” ve “Toner Modeli” bilgisini paylaşıp toner bitmek üzere yenisini gönder yada hazırlık yap gibi bir bilgi paylaşılmasını sağlayabilirsiniz.

Dude’nın yapabilecekleri çok derin olduğu için bir çok konuda denemeler yaparak bu fikirleri genişletebilirsiniz.

mikrotik wiki içerisinde anlattığımız makalelerin bir kısmını ingilizce olarak bulabilir yeni örneklerle tanışabilirsiniz.

Kısaca bahsetmek gerekirse , cuvalla para vererek alınacak bir IT Monitör yazılımı yerine ekonomik bir şekilde çalışma sağlanabilir.

Mikrotik ‘in nimetlerinden birisi olan Dude’yi Dude destekli bir cihaza aşağıdaki konu başlıklarında anlatılmaktadır.. zamanla makaleler genişletilmeye çalışacağız takip etmenizi tavsiye ederim.

Comments are closed