Mikrotik Hakkında

Mikrotik ürünlerini uzun yıllar sunucu ve sistem odalarımızda firewall, routing, trafik yönetimi gibi konularda kullanmış olmamıza rağmen şirket geçmişini incelediğimizde bilmediğimiz pek çok başlığın olduğunu farkettik.

Bu konuda aşağıda kısaca Mikrotik nedir? tekrar gözden geçirebileceğiniz hale getirdik.

Mikrotik

1994 yılında Mikrotik’in kurucusu bir fizik profesörüdür. Birleşmiş Milletler(UN) özellikle afrikadaki askeri kamplarında bilgisayar iletişimi için talep edilen bir uygulama sonrasında çalışmalar başlatılmıştır.

1995 yılında bu konudaki çalışmaları başarı ile sonuçlandıktan sonra Mikrotik şirketleşerek yazılım ürünlerini piyasaya çıkardı.

Şirket eski sovyetler birliği içerisinde yer alan LETONYA nın Riga şehrinde kuruldu. Burada kurulmasının en büyük nedenlerinden biri ucuz iş gücü olduğunu söylemekteler.

İlk ürünlerini özel telsiz ve radyo alıcıları için geliştiridikten sonra 1997 yılı itibari ile INTEL tabanlı pc cihazları için aynı çözümleri kullanılır hale getirdiler. Ve bu süreçten sonra tüm dünyadan kullanıcıları oluştu.

Mikrotik ürün olarak RouterOS adı verdikleri yazılımı üretiyordu. Bu yazılım Wireless çözümler cihazlar ile uyumlu olarak çalışmaktaydı.

Zaman içerisinde Wireless iletişimin yanı sıra veri iletişiminin olmazsa olmaz teknolojilerini ürüne dahil ettiler.

RouterOS tabanında Linux kernel yatmaktadır. Linux kernel ücretsiz ve tamamen uygulamaya göre geliştirilebilir olma özellikleri sayesinde uygulama ciddi kolay ve hızlı bir şekilde geliştirildi.

Gelişiminin en büyük gücü geliştiricilerin bizzat kullanıcı statüsünde olması ve bu nedenle ihtiyaç olan pek çok konuda ürüne özellikleri dahil etmelerinden gelmektedir. Bu sayede bir kullanıcı olarak yorumlamak gerekirse hem yönetim hem kullanım açısından oldukça büyük rahatlıklar sunmaktadır.

Mikrotik ürünlerinde Telnet-SSH tabanlı CLI erişiminin yanı sıra windows tabanında %100 sorunsuz ve hızlı olarak çalışan GUI yani Winbox bulunmaktadır. Winbox hayat kurtaran ve işlemleri hızlandıran özellikleri sayesinde RouterOS’un güzelliklerinden biridir.

Şirket 2002 yılına kadar RouterOS ürününü pek çok donanım üzerinde çalışır hale getirdi, linux kernel’inin ve üzerindeki uygulamalarında gelişmesi ile sürekli olarak ilerledi ve RouterOS üzerinde Routing-Firewall-Trafik Paylaşımı/Limitleme-BGP-RIP-OSPF-Web Proxy-DNS-DHCP-Radius-WIRELESS-Hotspot-VPN-PPP Server-PPPOE Server/Client ve daha sayamayacağımız pek çok özellik geliştirildi.

2002 yılında firma radikal bir karar ile kendi donanım ürünlerini geliştirme kararı aldı ve RouterBoard ailesini piyasa sürdü.

Routerboard ailesi daha önceden INTEL tabanlı PC üzerinde çalışan RouterOS işletim sistemini %100 uyumlu olarak çalıştırmanın yanı sıra sahip olduğu ekstra modüller sayesinde özellikle WIRELESS ISP ve WIRELESS iletişim ihtiyacı bulunan noktalarda en güçlü çözüm oldu.

İlk geliştirilen RouterBoard 112

RouterBoard ailesi büyük talepler gördü ve aynı oranda geliştirildi. Sol tarafta ilk üretilen Rb ailesinden 112 yi görmektesiniz.

Genel tasarım ve mantık hiç bir zaman değişmemiş olsada, özellikle cpu gücü ve pek komplike çalışma kapasitesi sürekli olarak arttı.

Şuanda Routerboard serisi 1000 Mhz kapasitelerde RISC mimarideki işlemciler kullanmakta ve INTEL pc ailesinden daha kolay kullanım alanı daha az enerji sarfiyatı ve daha esnek çözümler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Geçtiğimiz haziran-ağustos döneminde piyasaya sürülen RouterBoard RB 433AH serisi 800 Mhz gücü ile sektördeki en büyük Radio ekipmanlarından biridir. RouterOS sayesinde kazandırdığı gücü saymasak bile donanım gücü sayesinde bu ekipman rakipsiz olma özelliğini korumaktadır.

2007 yılında 70 den fazla çalışanı ile hala ilk kurulduğu yerde Letonya RIGA da faaliyet gösteren firmanın dünya genelinde 2000 den fazla bayisi ve 10.000 üzerinde çözüm ortağı bulunmaktadır.

RouterBoard RB433AH

Eğitim konusunda ciddi çalışmalarada imza atan mikrotik bu süre çerisinde sertifikalı eğitmen ve personel konusunda da çalışmalar yapmaktadır. Bu konularda eğitim için neler yapılabilir konularında sitemizde farklı makaleler bulabilirsiniz.

Geçtiğimiz yıllarda wireless iletişim konusunda çok büyük gelişmelere imza atan şirketin şuandaki ana vizyonu ROUTING sistemleridir.

Routing konusunda şuanda bilinen teknolojilerin tamamını desteklemektedir.

Şahsen bu konuda cisco-juniper gibi pek çok ekipmanı tanıma ve kullanma fırsatı bulmuş olan biri olarak Mikrotik’in ROUTEROS ürünü şuandaki özelliklerinin yanında aşırı kolay kullanım ve yönetim imkanları nedeni ile rakipsizdir.

 

 

Categories:

Tags:

Comments are closed