Selamlar ;

Sıkça karşılaştığımız bir konu bu konuda mikrotik bir çalışma yapma gereğinde bulunmadığı için bunu manuel olarak sistem yöneticlerinin güncellemesi gerekmekte.
biliyorsunuz NTP (Network Time Protocol ) bilgisini SNTP Client servisinde güncelleyip RouterOS ‘un tarih / saat bilgisinin güncel kalmasını sağlıyoruz.

fakat bu hizmeti ücretsiz sağlayan ntp.org ve benzer sağlayıcılar NTP server bilgilerini dnsler üzerinden dinamik olarak sağlamaktalar .
RouterOS ‘un ‘da time server bilgisi girilen ( SNTP Client ) alanında bu bilgi ip olarak girilebilmekte,yada domain olarak girilse bile o anki ip bilgisini kayıt altına almakta .
RouterOS’da bu bilgiyi güncel tutabilmek için bir script yardımı ile dns sunucu bilgisini 24 saat ‘de bir güncellenmesi için aşağıdaki ufak script’den faydalanabilirsiniz.

/system scheduler
add interval=1d name=Gunluk_NTP_Guncelle on-event="/system ntp client set enabled=yes primary-ntp=[:resolve 0.tr.pool.ntp.org]" policy=ftp,reboot,read,write,policy,test,password,sniff,sensitive,romon start-date=dec/08/2017 start-time=11:44:50

NTP.ORG ‘un türkiye için sağlamış olduğu NTP server dns bilgileri aşağıdaki gibidir.

	   server 0.tr.pool.ntp.org
	   server 1.tr.pool.ntp.org
	   server 2.tr.pool.ntp.org
	   server 3.tr.pool.ntp.org

Tags:

Comments are closed