Bilişim sektöründeyseniz, karşınıza mikrotik router olan bir nokta gelmemesi olanaksız.. günümüzde yaygın olarak kullanılan mikrotik cihazında en çok merak edilen konu port yönlendirme nasıl yapılır sorusu .

burada iki önemli nokta var .

1 – Mikrotik bir modemin arkasında bridge (Kullanıcı adı şifre mikrotikte tanımlı )
2 – Mikrotik bir modemin arkasında DMZ/NAT olarak dışarıdan erişilebiliyor.

Her iki yöntemde de mikrotik cihazına ait bir WAN IP ( Bu 2. seçenekte local ip olur . ) birde LAN ip ( Local , kamera ,ofis ip si vs ) olduğunu varsayıyoruz.
kullanıcılar halihazırda internete çıkabiliyor ve sizde dış ip adresinizi ( WAN IP ) bilgisini dış networkden ( cep telefonu yada başka bir internet aracılığı ) ile girdiğinizde mikrotik arayüzüne ulaşabiliyor olduğunuzu var sayıyorum.

bu durumda yapılması gereken komut satırı şu şekilde.

/ip firewall nat add chain=dstnat action=dst-nat to-addresses=kkk.aaa.mmm.iipp to-ports=3378 dst-address=www.aaa.nnn.iipp   dst-port=3378

dst-address=www.aaa.nnn.iipp bu alanda internette görünen ip adresiniz olması gerekmektedir.
dst-port=3378 bu alanda dışarıdan (WAN ) isteklerin hangi porta geleceğini belirlemelisiniz. genelde iç port ile aynı değer kullanılır .

to-addresses=kkk.aaa.mmm.iipp bu alanda kamera ip adresiniz yada NVR ip adresiniz yer alması gerekmektedir. yada RDP uzak masa üstü için sunucu ip adresi
to-ports=3378 bu alanda iç network’deki nvr,dvr,rdp cihazının uygun portu tanımlanmalıdır.

ilgili alanlara doğru ip bilgileri yazıldıktan sonra kamera ,nvr,dvr,rdp yada artık hangi portu yönlendirmek istiyorsanız işlem gerçekleşmiş olacaktır.

Comments are closed