Bilişim sektöründeyseniz, karşınıza mikrotik router olan bir nokta gelmemesi olanaksız.. günümüzde yaygın olarak kullanılan mikrotik cihazında en çok merak edilen konu port yönlendirme nasıl yapılır sorusu .

burada iki önemli nokta var .

1 – Mikrotik bir modemin arkasında bridge (Kullanıcı adı şifre mikrotikte tanımlı )
2 – Mikrotik bir modemin arkasında DMZ/NAT olarak dışarıdan erişilebiliyor.

Her iki yöntemde de mikrotik cihazına ait bir WAN IP ( Bu 2. seçenekte local ip olur . ) birde LAN ip ( Local , kamera ,ofis ip si vs ) olduğunu varsayıyoruz.
kullanıcılar halihazırda internete çıkabiliyor ve sizde dış ip adresinizi ( WAN IP ) bilgisini dış networkden ( cep telefonu yada başka bir internet aracılığı ) ile girdiğinizde mikrotik arayüzüne ulaşabiliyor olduğunuzu var sayıyorum.

bu durumda yapılması gereken komut satırı şu şekilde.

/ip firewall nat add chain=dstnat action=dst-nat to-addresses=kkk.aaa.mmm.iipp to-ports=3378 dst-address=www.aaa.nnn.iipp   dst-port=3378

dst-address=www.aaa.nnn.iipp bu alanda internette görünen ip adresiniz olması gerekmektedir.
dst-port=3378 bu alanda dışarıdan (WAN ) isteklerin hangi porta geleceğini belirlemelisiniz. genelde iç port ile aynı değer kullanılır .

to-addresses=kkk.aaa.mmm.iipp bu alanda kamera ip adresiniz yada NVR ip adresiniz yer alması gerekmektedir. yada RDP uzak masa üstü için sunucu ip adresi
to-ports=3378 bu alanda iç network’deki nvr,dvr,rdp cihazının uygun portu tanımlanmalıdır.

ilgili alanlara doğru ip bilgileri yazıldıktan sonra kamera ,nvr,dvr,rdp yada artık hangi portu yönlendirmek istiyorsanız işlem gerçekleşmiş olacaktır.