Mikrotik Wireless uygulamalar için 1995 yılında çalışmaya başlamış bir şirkettir.

Kurucu ve geliştiricilerinin fizik uzmanları olması nedeni ile bu konuda ciddi becerileri bulunmaktadır.

Wireless konusunda mikrotik şuanda hem donanım üretmekte hemde RouterOS sistemi sayesinde tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilmektedir.

Mikrotik ile;

  • Point-to-Point: 2 noktayı birbirine wireless ile bağlayabilirsiniz. Bu konuda 1000 usd altındaki maliyetlere 50 km mesafedeki 2 noktayı biribirine 45-50 mbit kapasitesinde hızlar ile bağlayabilirsiniz.

Point to Point

  • Multipoint: Merkezde bulunan bir noktaya birden fazla alt noktayı bağlayabilirsiniz. Örnek olarak bir şehrin merkezindeki merkez ofisinize şehrin 10 noktasındaki bayilerinizi wireless ekipmanlar ile bağlayabilirsiniz.

Point to Multipoint

  • Nstreme: Mikrotik tarafından geliştirilen bir protokol olan Nstreme ile aynı 2 farklı anten ile veri iletişimini hem hızlı hemde daha stabil olarak kullanabilirsiniz. Nstreme sadece RouterOS protokolü olduğundan karşılıklı kullanılacak sistemlerin RouterOS olması gerekmektedir.

Mikrotik Nstreme

  • WDS: Tek bir bina veya kampüs içerisine yerleştireceğiniz mikrotik Access Pointler sayesinde örnek olarak GSM şebekelerindekine benzer bir kapsama alanı oluşturursunuz. Bu sistem üzerinde kullanıcılar farklı katlar arasında farklı noktalarda bulunsalar dahi kesinti yaşanmaz ve erişimleri aynı network içerisinde kesintisiz olarak devam edebilir.

WDS

  • Hotspot: Örnek olarak TTWINET uygulamasına benzer bir sistemi sunmaktadır. Herhangi bir ekstra ekipman veya yazılıma gerek olmadan aynı sistem üzerinden dilerseniz radius/mysql destekli bir çözüm ile kullanıcılara zaman-trafik kapasitesi-hız limiti gibi parametreleri belirleyerek erişim servisi sunabilirsiniz.

Mikrotik wireless çözümlerinde Anten haricindeki ihtiyaç duyabileceğiniz ekipmanların tamamını sağlamaktadır.

Anten ve bağlantı ekipmanları konusunda sitemizden diğer donanımlar sayfasından bilgi alabilirsiniz.

Categories:

Tags:

Comments are closed