Power Over Ethernet – Kısa Adı ile “PoE” , Başka bir açıklama ile Ethernet üzerinden enerji gönderilmesi diyebiliriz. bunun için bazı standart durumlar var.

Günümüz teknolojilerinde çok fazla kablo karmaşasının yaşandığı bir noktada bu konuya bir çözüm getirme amacıyla bu teknoloji geliştirilmiştir . PoE teknolojisi ile cihazların enerji ihtiyaçları için ayrıca bir kablolama ihtiyacını ortadan kaldırarak CAT5 kablo içindeki uygun perler üzerinden veri iletiminin yanında enerji iletimininde sağlanması hedeflenmiştir.

Genel İşleyiş modeli Network Kablosu ( Cat-5 / CAT-6 ) içerisinde yer alan pinout’ları data , enerji olarak ayırmak sureti ile kullanım sağlamaktadır.

10/100 Mbit için (Passive Poe ) Pinout Dizilimi
10/100 Mbit ( Pasif POE için ) RJ-45 Konnektöründeki yer alan kablo düzeni outlar içerisinde yer alan 1(Rx+) / 2(Rx-) / 3(Tx+) /6(Tx-) Pinleri Data 4-5 Pinleri (+) Voltaj / 7-8 Pinleri ise (-) Voltaj gönderimi için kullanılmaktadır .

Standart Geliştirmeleri
Poe ihtiyaçlarının belirlenmesi esnasında CAT 5 Kablo için IEEE Standart düşük ve yüksek kapasiteli enerji beslemesi ihtiyacı oluşmuştur aynı zamanda 10/100Mbit veri transfer ihtiyaçlarıda yetersiz geldiği ön görülmüştür, bu doğrultuda hem Gigabit veri akışını sağlayabilmek ve farklı pinlerden hem veri hemde enerji aktarımı sağlanabilmesi için bazı standartlar doğrultusunda düzenlemelere gidilmesi kararı oluşmuştur.

Bu ihtiyaçlar doğrultusunda Passive Poe ihtiyaçlarını 802.3af ve 802.3at olarak yeni standart ortaya çıkmıştır.

802.3af Poe Standart 15.4W DC Enerji ( Enaz 44 volt -350mA ) Port başına tüketim olarak belirlenmiştir. ( Bazı durumlarda bu kablo kayıpları ve diğer etkenlerden dolayı 12.95W ‘a kadar tüketim gerçekleşmektedir. )

802.3at Poe Standart Poe Ihtiaçlarını birazdaha arttırarak POE+ yada POE Plus olarak adlandırılan standart ‘da ise bu durum 25.5W Power olarak Extra güç taleplerine cevap verilmeye bağlanmıştır.

802.3bt standardı 4PPoE (4 Pair Power over Ethernet ) Standardı 2 seviyeli enerji sağlamaktadır. 55 W (Level 3 ) ve 90-100W ( Level4 ) olarak . şu aşamada çiftli kablolar ile bu kullanılabilmektedir . ayrıca desteklenen 2.5GBASE-T,5GBASE-T için geliştiriilmesi planlanmaktadır. bu sayede yeni projeler için yüksek performanslı daha geniş çözümler sağlanacağı ön görülmektedir.

Pin Dizilimi ( Pin/Out )

PinOut / Dizilimi

Kullanım Alanları
Voip Telefonlar
IP Kamera ve PTZ IP Kameralar
Kablosuz Ağ ürünleri ( Access Point ) / Point to Point yada Point To Multipoint veri Aktarımı sağlayan ürünler
IPTV Dekoderleri
Network Router Ürünleri
Mini Network Switchleri
Bina Otomasyon Sistemleri , İnterkom sistemleri
Duvar Saatleri , Oda ve tavan aydınlatmaları
Endüstriyel IP Tabanlı sensörler
POS Cihazları

Categories:

Tags:

Comments are closed