Bu yazımızda 2 noktayı yani point-to-point (P2P) bağlantı konusunda bir örnek yapacağız. Karşılıklı olarak SXT-G-5HPnD kullanacağız.
SXT-G-5HPnD wireless konfigürasyonunu resimlerle göstereceğiz

point to point - p2p

Cihazlarımızın ip yapılandırmalarını yaptıktan sonra

A Noktası : (Access Point Network – AP)
B Noktası : (Client Network  – CPE)
Ben ip yapılandırması olarak bunları kullandım.Siz kendi network yapılanmanıza göre ip lerinizi belirleyebilirsiniz

Ilk olarak cihazlara bağlanıyoruz.

winbox_baglantı

winbox_baglantı

Daha önceden ip yapılandırması yaptığım için IP lerimiz görünüyor. Sizler ip yapılandırması yapmadığınız için cihaza MAC adresi ile erişim sağlayabilirsiniz.

Ilk olarak AP cihazımızı yapılandırıyoruz. Aşağıdaki resimde AP ve CPE cihazların ayarlarını görüyorsunuz. Cihazlarımızı bu şekilde yapılandırabiliriz.

Sxt5G_Wireles_Sekmesi

 

Sxt5G_HT_Sekmesi

Sxt5G_TxPower_Sekmesi

Security Profile kısmı cihazımın yayın şifresini yapılandırdığımız kısım Wireless sekmesinden Security Profile sekmesine geçerek bir yayın şifresi belirleyebilir.

 

SXT_Security_Profile

 

 

Kırmızı ile işaretlenmiş kısımlar Name : Şifrelendirme profiline verdiğimiz ısım alt kısımsa vermek istediğimiz şifre kısmıdır..

Wireless sekmesinde security profile kısmından verdiğimiz ismi seçersek şifrelemeyi tamamlamış oluruz.

AP cihazımın yapılandırmasını yaptıktan sonra CPE  (client) cihazımıza bağlanıp Wireless sekmesinden Scan deyip daha önce yapılandırdığımız AP cihazımızın ismini gördüğümüzde Connect diyerek linki kurmuş oluruz. Connect dedikten sonra wireless sekmesinde mode band ve channel width tekrar kontrol ediniz.

Sxt5G_Scan

 

Tüm ayarları yaptıktan sonra A noktasından B noktasına ping atabilirsiniz

CPE cihazında Wireless penceresinde en solda R işaretini görüyorsunuzdur. Bu R işareti Ready anlamında ve işlemin sorunsuz çalışır durumda olduğunu göstermektedir.