SFP Modüller

Fiber optik ağda, küçük boyutlu ancak önemli bir rol oynayan böyle bir optik bileşen vardır. Öyle optik modül . Telekom endüstrisinin hızlı gelişimi ile optik modül, ağ dağıtımının yüksek hız gereksinimini karşılamak için 10G iletim kapasitesine yükseltildi. XFP modülü ve SFP + modülü 10G veri hızında çalışır, ancak XFP ile SFP + arasındaki fark nedir? XFP ve SFP uyumluluğu ile ilgili bir sorunla mı karşılaştınız? XFP’yi SFP + ‘ya bağlayabilir miyiz? Okumaya devam edin, bu makalede cevabı bulacaksınız.

XFP vs SFP +, Fark Nedir?
İlk olarak, XFP alıcı-vericisi ve SFP + alıcı-vericisi hakkında genel bilgi verelim.

XFP Alıcı-Verici Modülüne Genel Bakış
XFP modülü 10 Gigabit küçük form faktörlü takılabilir alıcı-vericidir ve yüksek hızlı ağ için fiber optik kablo ile kullanılır. XFP alıcı-vericisi spesifikasyonu, bir endüstri grubunun gayri resmi bir anlaşması olan XFP MSA (Çok Kaynaklı Sözleşme) grubu tarafından geliştirilmiştir. XFP spesifikasyonu 19 Temmuz 2002’de kamuya açıklandı, 3 Mart 2003’te kabul edildi ve 31 Ağustos 2005’e kadar küçük güncellemelerle güncellendi. 850 nm, 1310 nm veya 1550 nm dalga boyunda çalışan XFP alıcı-vericileri protokolden bağımsızdır ve aşağıdaki standartlarla tamamen uyumludur: 10 Gigabit Ethernet, 10 Gbit / s Fiber Kanal, OC-192 hızlarında senkron optik ağ (SONET), senkron optik ağ STM-64, 10 Gbit / s Optik Taşıma Ağı (OTN) OTU-2 ve paralel optik bağlantılar.
İşte sizin için bir XFP modülü görseli .

SFP + Alıcı-Verici Modülüne Genel Bakış
SFP + alıcı-verici SFP’nin geliştirilmiş bir sürümüdür. SFP + MSA tarafından tanımlanır. SFP + belirtimi ilk olarak 9 Mayıs 2006’da ve sürüm 4.1 6 Temmuz 2009’da yayımlanmıştır. SFP + modülü 16 Gbit / sn’ye kadar veri hızlarını destekler. Ayrıca 8 Gbit / s Fiber Kanal, 10 Gigabit Ethernet ve Optik Taşıma Ağı standardı OTU2’yi de destekler. Buna ek olarak, SFP + optik alıcı-vericinin daha yüksek hız, daha düşük güç tüketimi ve daha düşük sistem yapım maliyeti gibi birçok belirgin avantajı vardır. Birçok ağ bileşeni satıcısı tarafından desteklenen popüler bir endüstri biçimidir. örnek görsel aşağıda inceleyebilirsiniz.

SFP+ modul

XFP ve SFP +
Hem XFP modülü hem de SFP + modülü 10G fiber optik modüllerdir ve çoğunlukla 10G fiber optik ağda kullanılır. Bununla birlikte, aralarında hala bazı farklılıklar vardır.

XFP, XFP MSA standardını temel alırken, SFP + SFP’nin gelişmiş bir sürümüdür ve SFP + MSA’yı temel alır.
XFP, 10 Gbit / s Fiber Kanal ile uyumludur, ancak SFP + 8 Gbit / s Fiber Kanal’ı destekler.
XFP’nin boyutu SFP + ‘dan daha büyüktür, bu nedenle paketleri farklıdır.
XFP ile karşılaştırıldığında, SFP + modülün yerine anakarta uygulanacak daha fazla devre bırakır, çünkü sinyal modülasyon fonksiyonu, MAC, CDR ve EDC dahil olmak üzere bazı işlevleri anakarta taşır.
10G kablosu için SFP +, özel alıcı-vericiler olmadan iki SFP + bağlantı noktasını bağlamak için Doğrudan Bağlama Kablosu (DAC) sunar, ancak XFP’nin kablo sürümü yoktur.
Bir SFP + bağlantı noktası SFP alıcı-vericisini kabul edebilir. Anahtar SFP + bağlantı noktasında 1G ve 10G optikleri kabul ederse, SFP modülünü ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde takabilirsiniz. XFP bağlantı noktaları yalnızca XFP alıcı-vericileri kabul eder.

XFP vs SFP +, Nasıl Uyumlulukları Hakkında?
Bazen bu durumla karşılaşabiliriz, yalnızca SFP + modüllerini destekleyen bir anahtar ve yalnızca XFP’yi destekleyen başka bir anahtarla bağlantılandırılması gerekir. Her ikisi de SR (Kısa Erişim) olacaktır. Soru şu ki, XFP’yi SFP + ‘ya bağlayabilir miyiz? XFP, SFP + ile uyumlu mu? XFP’nin SFP + ile uyumlu olup olmadığını görmek için Cisco WS-C3850-12XS-S (on iki SFP + bağlantı noktası ile) ve Cisco ME-3600X 24CX (dört XFP bağlantı noktası ile) üzerinde 10G bağlantısı oluşturmaya çalışalım. Burada FS.COM Generic 10GBASE-SR XFP alıcı-verici ve SFP + alıcı-verici kullandık. Ve bunları bağlamak için OM3 çok modlu LC dubleks fiber yama kablosu kullanıyoruz. Bağlantı senaryosu aşağıdaki şekilde gösterilmiştir.

Aslında XFP ve SFP + ile 10G bağlantısı ortaya çıkıyor. 10G veri hızına sahip optik alıcı-verici modülleri olarak, XFP alıcı-verici ve SFP + alıcı-verici uyumludur. Bu, aynı dalga boyu ve sinyalleme hızına uyduğu sürece fiziksel bir bağlantının zıt uçlarında kullanılabilecekleri anlamına gelir. Daha spesifik olarak, SFP + ve XFP aynı spesifikasyona sahiptir. Örneğin, kısa sürede 10G optik bağlantı oluşturmayı planlıyorsanız, hem XFP hem de SFP +, 850 nm’de çalışan 10GBASE-SR alıcı-vericidir ve bunları bağlamak için kullanılan kablo OM3 fiberdir; uzun mesafede 10G bağlantısı olacaksa, 1310 nm dalga boyunda 10GBASE-LR XFP ve SFP + alıcı-vericileri kullanılır ve aralarında tekli fiber yama kablosu çalıştırmanız gerekir. Ancak XFP ve SFP + ‘nın birbirinin yerine kullanılamayacağını unutmayın.

Sonuç olarak .
10G Ethernet hala küçük boyutlu veri merkezleri arasında ana tercihtir., bu nedenle 10G fiber optik alıcı-vericiler vazgeçilmezdir. XFP alıcı-verici modülü SFP+ alıcı-verici modülü kadar popüler olmasa da, hala 10G ağında yerini alıyor. Ve XFP ve SFP + arasında çok az fark olduğunu bulmak zor değil. Dahası, XFP ve SFP + uyumluluğu nedeniyle, noktadan noktaya fiber bağlantının sonunda kullanılabilirler. Bu makale XFP ve SFP + hakkında bazı pratik bilgileri paylaştık. umarım faydalı olmuştur..

Categories:

Tags:

Comments are closed