Mikrotik ile routing gerçekleştirdik , Nat yaptık , Mangle yaptık . peki ya şöyle bir ihtiyacımız olsa nasıl çözüm oluşturabiliriz. ;
bu konuda birazdaha derin mikrotik senaryosu yapalım.
Senaryo Şu şekilde.
1 tane Mikrotik ürünümüz var Örneğin RB2011UiAS yada RB1100AHx2 Olsun.
1 adet metro ethernet 20 Mbit ,
5 adet Adsl Internet ( 5 x 16 Mbit )

ve Birkaç Farklı network ‘de PPPOE ve Hotspot Bağlantısı .
Yapılmak istenen PPPOE bağlantılarından belirlediğiniz bir müşteri grubu Metro Ethernet üzerinden , 2. Grup DSL 2 den farklı bir grup DSL 3 ‘den ve geri kalanları ise tüm hatlarda LoadBalance olarak çalışsın. Bu arada aynı zamanda iç networkdeki tüm müşterilerimiz’de Localde bulunan bir Sunucuya erişiyor olması gerekli .
Bu senaryoyu gerçekleştirebilmemiz için öncelikli olarak /IP Firewall Address list içerisinde 3-4 farklı müşteri için 3-4 farklı ip adresi yapılandırması oluşturuyoruz. ve bunlara AdresList Tanımı olarak
172.16.10.0/24 Grubu Metro Ethernete çıksın
172.16.11.0/24 Grubu ise ADSL1 Hattımızdan çıksın
172.16.12.0/24 Grubu ADSL2 hattımızdan çıksın.
172.16.0.0/24 Grubu ise LoadBalance yapacak grub ve ismini Loadbalance olarak tanımlayalım.
Daha Sonra IP Firewall Mangle ‘de Source Adres Listesinde MetroEthernet Grubunu seçip action ‘dan Mark Connection ‘u işaretleyip tanım olarak Connection_Metro yazalım.
Sonra tekrar Bir tag ekleyerek Source Address List’e MetroEthernet ‘i seçip Connection Mark’ı Connection_Metro seçili olanlar için action ‘dan Mark Routing ‘e girip To_Metro_Eth ‘i seçelim.
Aynı işlemi diğer adres listeleri için ‘de gerçekleştirelim.
Son olarak IP Route girip Add Destination ‘dan 0.0.0.0/0 için Gateway kısmına Metro Ethernet ‘ın gateway ‘ını seçip Routing Mark ‘dan To__Metro_Eth ‘ı seçelim.
aynı işlemi diğer Adres listeleri için tanımladığımız yapıda oluşturalım.
artık tüm bağlantılar belirtilmiş adres listesinden gelen bağlantıları hedeflenmiş olan route ‘dan çıkartmış olacak .
Senaryoyu farklı olarak’da düşünebiliriz.
Mangle’de source addres yerine bunu destination adres olarak seçip
adres listesindeki ipler yerine Youtube , Vimeo gibi video Sitelerinin ip bloklarını yazıp son olarak bu listelere ait siteleri aynı şekilde belirli bir modemden çıkmasını sağlayabiliriz..
son olarak tüm modemlerimizin Nat -Masq tanımlarının yapıldığını interface ‘lerin aktif olduğunu varsayıyoruz. o nedenle eğer gereksinim var ise . onu https://bilgi.wi.com.tr web sayfasında anlatımları takip ederek yapabilirsiniz. yine loadbalance için makalelerimizde yer alan loadbalance yapılandırmasını mevcut mangle tanımlarımızın arkasından devam ederek yapılandırıyoruz.

Categories:

No responses yet

Bir yanıt yazın