VPN Nedir?

VPNVPN bilgisayarınızla uzaktaki bir bilgisayar arasında, dışarı ortamdan izole bir şekilde çalışan güvenli bir bağlantı tipidir. İki uc arasında sanal bir ağ yaratılır ve tüm veri akışı bu ağ üzerinden gerçekleştirilir. Ülkemizde son zamanlarda yaşanan site kapatmaları nedeniyle VPN kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır.

 

 

 

 

 

 

 

Mikrotik VPN  Kurulumu

VPN_1

Winbox ile cihaza bağlanıyoruz ve PPP menüsüne erişiyoruz.

PPP ekranında sol köşede bulunan + ikonundan PPTP server menüsüne tıklıyoruz.

Bu aşamada VPN SERVER için bir isim ve kullanıcı belirliyoruz.Bu işlemler için Name kısmına içinizden geçen isimi, User kısmına ise VPN SERVER’ a x networkten ulaşmasını istediğiniz kullanıcının adını yazarak OK butonu ile işlemlerimize devam ediyoruz.

 VPN_2

Oluşturduğumuz VPN SERVER bağlantısı için kullanıcı ve şifresini belirlemek üzere Secrets sekmesine geçiyoruz ve yine sol köşede bulunan + ikonunu tıklıyoruz.Name kısmına VPN kullanıcı adını, şifre kısmına VPN şifrenizi, Service kısmından PPTP seçeneğini işaretliyor, Profile kısmında ise default-encryption seçeneğini işaretliyoruz.

VPN Kullanıcının x bilgisayar ağından bizim bilgisayar ağımıza dahil olabilmesi için bir takım ip ayarları yapmamız gerekmektedir.Bu ayarları Local Address ve Remote Address kısımlarından yapabiliriz. Local Address kısmına internet servis sağlayıcının size vermiş olduğu sabit ip adresimizi yazıyoruz. Remote Address kısmına ise VPN bağlantısı ile bilgisayar ağımıza bağlanmak isteyen VPN kullanıcısı için iç networkümüzden başka bir kullanıcı için atanmamış bir ip adresi belirliyor ve VPN SERVER kurulum işlemini tamamlıyoruz.

VPN_3

 

Son olarak mikrotik firewall kısmından VPN bağlantıları için kural yazmamız gerekiyor. VPN TCP portu 1723 izin vermek için IP/Firewall sekmesine tıklıyoruz. + Tuşuna basarak ihtiyaç duyduğumuz protokoller için dışarıdan erişimi açıyoruz.

VPN_4

 

 

No responses yet

Bir yanıt yazın