UBNT

UBNT GIRISCihaza erişebilmemiz için bağlantılarımızı yaptıktan sonra bilgisayarımızı 192.168.1.x subnet’i altına almalıyız.
Tarayıcımızın adres çubuğuna 192.168.1.20 yazarak cihazın yönetim arayüzüne erişiyoruz.
Default kullanıcı adı : ubnt sifre: ubnt

 

 

Ubiquiti UBNT NanoStation M5  Access Point Olarak Yapılandırma

Nanostation M5 ihtiyacınız sadece modemden aldığınız interneti yaymaksa (AP MODE )yani Erişim Noktası olarak kullanacaksak yapılandırmamız şu şekilde olmalıdır.
Cihazı bağladıktan sonra bilgisayar IP’mizi 192.168.1.x subneti altına almalıyız.
Bağlantıları ve ip mizi değiştirtildikten sonra tarayıcımızın adres çubuğuna 192.168.1.20 yazarak cihazımıza ulaşıyoruz. Default kullanıcı adı ve şifre ubnt ‘dir.
Cihazın yönetim ara yüzüne girdikten sonra ilk olarak WIRELESS sekmesine giriyoruz.
Aşağıdaki resimdeki ayarlarımızı yapıyoruz.

APMODE 20MHZKablosuz çalışma modu: Erişim Noktası
WDS: Etkin
Yayın Adı: SSID yani WIRELESS listesinde görünecek olan isimdir.
Kanal Genişliği: 20 Mhz – 40 Mhz
Çıkış Gücü: Cihazın çıkış gücü sonuna kadar açmanız pek tavsiye edilmez.
Kablosuz Ağ Güvenliği
Güvenlik: Şifreleme yönetimini seçiyoruz
WPA Anahtarı kısmına Wireless yayınına vermek istediğiniz şifreyi yazınız.

Değiştir tuşuna basıp ayarları kaydediyoruz.

 

 

 

APMODE 20MHZ NETWORK BASIT YAPILANDIRMA

Network sekmesine geçip ayarlarımızı yapıyoruz.
Basit yapılandırma ayarları ile cihazımızı AP haline getirmek için yapmamız gereken
IP adresi: cihaza vermek istediğiniz ip. Network içerisinde kullanılmayan bir ip vermeliyiz.

Ağ Geçidi: Modem IP adresini ya da cihazın Gateway’i hangi cihaz ise o cihazın ip adresini yazıyoruz.
DNS yazmak istersek DNS ‘ lerimizi yazıyoruz.

 

 

 

 

APMODE 20 MHZ NETWORK AYARLARI

Yapılandırma modunu gelişmiş seçeneğine aldığınız al sekmelerde Vlan yapılandırması ve Trafik limitleme seçeneklerini görebilirsiniz. Trafik limitlemesi veya Vlan yapılandırması yapmak isteyenler menüleri kullanabilir
Değiştir tuşuna basıyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

APMODE 20MHZ AIRMAXSon olarak ilk menüye UBNT logosu olan menüye tıklıyoruz
AirMax kapatıp değiştir uygula diyoruz.
Sayfa tekrar yüklendiğinde ayarlarımız tamamlanmış oluyor.
Artık NanoStation M5 Cihazımı AP Olarak yapılandırdık.

 

 

 

 

POINT TO POINT OLARAK YAPILANDIRMA

AP MODE – ERİŞİM NOKTASI

Wireless Sekmesi
20MHZ AP MODE

Wireless Mode: Access Point – Erşim Noktası
WDS: [fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][X] Etkin
Kanal Genişliği: 20Mhz/ 40Mhz Eğer 5 GHz dizüstü bilgisayarı, cep telefonları vs. gibi aletlerin bağlanmasını istiyorsak  Airmax seçeneğini kapatmalıyız.
Yayın ADI : SSID

Değiştir Tuşuna Basıyoruz.

Network Sekmesi

AP MODE NETWORK
IP Address: Cihaza vermek istediğimiz IP Adresi
Değiştir tuşuna basıyoruz
Uygula tıklıyoruz

AP MODE tamamlandı.

STATION MODE – ISTASYON

Network Sekmesi AP MODE da ki gibi ayarlarımızı yapıyoruz.
IP Address: Cihaza vermek istediğimiz IP Adresi
• Değiştir tuşuna basıyoruz
• Uygula tıklıyoruz

 

Wireless Sekmesi

STATION MODE WIRELES

Wireless Mode: Station – İstasyon
WDS: [X] Enable
Değiştir Tuşuna Basıyoruz.

Ap Mac adresine Kitlen: Burada tarama yaptıktan sonra Kurmuş Olduğumuz AP cihazımızın SSID ‘ sini tıklayarak bu mac’e kitlen dediğimizde link kurulumu tamamlanır.

Cihaz yayın  şifrelerini wireless sekmesinde kablosuz ağ güvenliği kısmından değiştirebiliriz. 2 cihazında yayın şifrelerinin  aynı olması gerekiyor

 

 

 [/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

113 Responses

 1. gaziantep te bi bölgenin belirli bölgelerinde bulunan kayıtcihazlarını m2 ve m5 le kurduğumuz ağla uzaktan izliyoruz ağ üzerinden yanlız sorunlar yaşıyoruz yardımcı olabilirmisiniz

 2. Merhaba
  M5 te istasyon ayarı yaparken bağlanacağı ap cihazını survey yapıp tarattığımda sadece 5ghz üstü yayın yapan apleri buluyor. Bunun bir ayarı varmıdır? Bir türlü diğer ap cihazına bağlantısını sağlayamadım. M5 ler sadece 5 ghz yayın yapan apleremi bağlanıyor?

  • Merhaba ;
   M5 ( Mimo 5 Ghz ) Anlamına gelmektedir. ubnt ürünlerini tanımlarken bu şekilde tanımlamaktadır.
   Eğer 5 Ghz bir ürün kullanıyorsanız eşleştirmesinde 5 Ghz olan ürünlerle kullanabilirsiniz. 2.4 ghz olan ürünlerle bağlantı gerçekleştiremezsiniz.

 3. Admin Merhaba,
  Benim yapmaya calistugim M5 ap olarak ayarladim ve diger iki binadakileri station modunda soylediginiz gibi ayarlayip scan yaptikdan sonra kittledim , hersey yolunda ilk ana cihazdan(ap modundaki) ip adresini yazinca diger cihazlarada ulasabiliyorum , baglanti kuruldu sinyal cok iyi tek sorun internete baglanamiyorum . yardimci olabilirseniz sevinirim

  • Merhaba ;
   Modeminizin ip aralığı ile Nanostation ‘un ip aralığı farklı ise
   UBNT Arayüzünde Network ‘de ” Auto IP Alias” işaretlerseniz işlem sıkıntısız gerçekleşecektir.
   saygılar.

 4. ubnt loco m5 cihazın web arayüzüne hiç bir şekilde giremiyorum ve dolayısı ile cihazı kullanamıyorum . ip scanner ile taratınca , bilgisayarım hariç iki adet cihaz buluyor ve bu iki ip numarası da bu cihazdan ip alıyor. ( 192.168.1.20 ve 192.168 .1.101 ) her ikisinde de ping cevabı alıyorum ama her iki numaradan da web arayüzüne giremiyorum. cihazı arkasındaki küçük düğmeden resetlemeyi de denedim ancak bir işe yaramadı . sizce cihaz arızalanmışmıdır ?

  • Merhaba cemal bey ;
   UBNT cihazlarında Unifi grubu hariç ürünlerini taratıp networkünüzde bulabilmek ve hızlı işlem yapabilmek için kullanabileceğiniz basit bir uygulaması mevcuttur.
   UBNT Discovery Tool yazılımı ile networkünüzdeki ubnt cihazlarını görüntüleyebilirsiniz.
   Sorunuza gelince 192.168.1.20 ubnt ‘nin default ip adresidir . resetlediğinizde bu ip adresini almaktadır. eğer o ip adresinde başka bir cihaz daha tanımlı ise ip çakışması yaparak size görünemeyebilir . bu nedenle (Loco ) cihazı network ‘den çıkartıp tekrar pinglemeyi deneyin eğer yine 192.168.1.20 ‘ye ping cevabı dönüyor ise o durumda networkdeki o cihazı bulup çıkartın ve loco ‘ya erişmeyi deneyiniz.
   eğer bulamıyorsa muhtemelen cihazınızın arkasında ikili bloklar halinde yada sıra sıra yanan ledlar görünüyordur. cihazın servise gitmesi gerekebilir .yazılımsal yada donanımsal bir problemi olabilir .

   saygılar .

   • Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Cihaz ip adresine ping attığım zaman ve ip scanner ile tarattığımda görünüyor fakat web arayüzüne giriş yapamıyordum. Cihazı servise gönderdim . sorun Cihazın yazılımındaymış. Tekrar yazılım yükleyip çalışır şekilde geri göndermişler. Ve sizlerden bir konuda daha yardım rica edeceğim. Ben loco m5 cihaz ile modemden aldığım sinyalden, direkt olarak laptop , Telefon vs gibi cihazlara internet erişimi sağlayabilirmiyim ( bu cihazı 2,4 ghz de çalıştırmanın bir yolu varmı )? Yada 2,4 ghz de çalışan bir ürün mü satın almam gerekir .

 5. Benim sorunum şu.
  NanoStation loco M5 aldım. 192.168.1.20 ip numarası ile modemi wirerless olarak yaymak için yukarıda ilk bahsettiğiniz tüm ayarları yaptım. fakat bir türlü sinyal ışıkları yanmıyor. laptop wirerless sinyali almıyor. sorunu bir türlü çözemiyorum. bana yardımcı olursanız sevinirim..

  • Merhaba ;
   Loco M5 ürünü 5 ghz bir üründür ve 5 ghz bir ürüne ancak 5 ghz bir alıcısı olan cihaz bağlantı gerçekleştirilebilir .
   piyasadaki bir çok notebook 2.4 ghz desteklemektedir.
   eğer destekliyor ise sadece yapılması gereken Airmax özelliğinin kapatılması ( UBNT logosunun içindeki tik işareti kaldırılacak ) , Wireless Sekmesindeki Bandwidh ( kanal genişliği ) 20mhz olarak tanımlamanız yeterli olacaktır .

 6. Merhaba ;
  repeater olarak yapılandırarak bu işlemi yapabilirsiniz fakat modeminizin ubnt ile uyumlu şekilde çalışabiliyor olması gerekiyor
  kullanmanız gereken ekipman yayını wifi olarak alacağınız ve ulaştığı yerde tekrar 2.4 ghz yayın yapacağınız için M2 serisi ürün olmalı
  loco M2 yada Nanostation M2 ile bu süreç yapılandırılabilir.

 7. Merhabalar.

  M5 kullanıyorum lakin ıp adresini yazıp cıhaza ulaştıgımda sadece ana sayfa sekmesi aktif durumda görünüyor ve yan sekmelere tıklayamıyorum. mesela sizin yukarıda acıkladıgınız gibi WIRELESS sekmesine tıklayamıyorum pasif durumda ve ap noktalarını taratamıyorum dolayısi ile sizce nedeni nedir bunun?

 8. Merhaba,

  Ubnt NanoStation M5 cihazım var erişim noktası ile baglantı yapıyorum internete girebiliyorum fakat baglantı sırasında TX/RX Rate: 45.0 Mbps / 6.5 Mbp e düşüyor internette kopma oluyor. RX Rate sürekli değişiyor 40.5 – 45.0 – 30 – 13.5 rakamlar değişiyor ama 6.5 oldumu kopuyor

  aklıma gelen sorunlar
  cevremizde 2 tane daha erişim noktası var etki edermi
  iki cihaz arasındaki binaların yukseklıgı

  yardımcı olurmusunuz

  Teşekkürler

  • iki cihaz arasındaki mesafe ( 1 metreden daha yakın ise ) Gürültü ( telsiz terimi ile sarkma ) oluşabilir .
   frekans yayan tüm cihazlar belirli mesafelerde farklı sarkma değerleri oluşturabilmektedir .bu tarz gürültülere maruz kalmamak için iki cihaz arasında 5 ghz ‘de 1 metreden daha fazla ara & mesafe olmalıdır .

   ayrıca erişim kurmaya çalıştığınız mesafe ile aranızda engel varsa bu da veri iletişimine engel olabilir . engel olan yerlerde yüksek hız ihtiyaç değilse . stabil bağlantı gerekli ise iletişim bandwidth ‘i 10mhz ‘e düşürerek performans arttırılabilir.

 9. nanostation m5 cihazını kurdum sistemde dvr cihazı bağlı bunu aktarmaya çalışıyorum. dvr cihazına ping atabiliyorum ama vide görüntüsünü alamıyorumçyapılandırmam AP ve STATİON çkarsılıklı tx -rx leri de alıyorum sorun yokö dvr cihazına da ping atıyorum yarşekürlerdıma ihtiyacım var te

 10. Merhabalar,
  Elimde roket M5 ve airmax am5g19 serisi sektör anten var. M5 ayarlarını ap olarak ayarlayıp, modemin lan portundan poe switch’e direk kablo ile bağlıyorum. fakat rocket m5 üzerinde sadece power ve ethernet girişi yanıyor. Diğer ışıklar gelmiyor
  Yardımcı olabilirseniz sevinirim..

  • selamlar ;
   rocket m5 ‘e bağlanan bir alıcı oluştuğunda wireless sinyal lambaları yanmaya başlayacaktır. herhangi bir bağlantı olmadığı için erişecek cihaz ile arasındaki sinyal kalitesi hesabını yapamaması normal 😉

 11. Toplamda 8 ip kamera 2 şerli gruplar halinde 4 farklı noktaya kurulacak.Her 2 ip kameraya Nanostation M5 takılacak.Güç girişi direkt 12 veya 24 v adaptörle sağlanacak.Merkezdede Nanostation M5 lerle buradaki görüntüleri almak istiyoruz.Merkez ve clientleri hangi modda ayarlamam lazım yardımcı olursanız sevinirim.

 12. Merhaba wireless adaptor yerine ubnt almak istiyorum ama kafamda bazı sorular var

  karşı modeme müdahale etmeden bağlantı kurabiliyormuyum.
  şifreleme türü olarak wpa wpa2 olan ağlara bağlantı kurabiliyormuyum

 13. merhaba ben unifi cihazımın baglantısında sorun yasamıyorum ama porgramıa ctıgım active degil inactive de gozukuyor bu yuzden baglananları yonetemıyorum yardımcı olurmusunuz tşkrlr

  • Selamlar ; konu başlığı farklı tarafta ama 🙂
   Unifi cihazınız çalışıyor ama kontrolcüde inactive görünüyor ise 2 nedeni olabilir.
   1- farklı bir network grubunda olabilirsiniz.
   2- bilgisayarınızın network driverlarına mac searching ‘i engelleyen bir tanı gerçekleştirilmiş olabilir . ethernet driverı güncelleyebilir , antivirus programı kurulu ise durdurup deneyebilirsiniz.

 14. AP de lambaların hepsi sırayla yanıp sönüyor, router tarafında ise 2 AP nin de bağlı olmasına rağmen network ışığı yanmıyor.

  kabloda yada aradaki güç kaynaklarında bir sorun olabilir mi ?

  teşekkürler.

 15. Merhabalar elimde Rocket m2 bulunmakta. sadece bu cihazı kullanarak uzak bir yerdeki modemin internetine bağlanmak istiyorum. Rocket’i station moda alıp modeme bağlayabiliyorum fakat Rocketten ethernet kablosuyla bilgisayarıma interneti çekemiyorum. Burada Repeater mode kullanmamı tavsiye edebilirsiniz, peki bu işlem repeater modu kullanmadan yapılabilir mi?
  Bilgisayarımda static ip verdim. cihaza da static ip verdim. Auto IP Alias butonunu tıklayarak ve tıklamayarak denedim fakat sonuç alamadım.

  • Wifi bağlantınız gerçekleşmemiş olabilir. eğer bağlantı geçerli , karşı taraftaki modeme erişebiliyorsanız internet çıkışınızda gerçekleşmeli ( karşı taraf başka bir şekilde erişimi yasaklamadıysa )
   Station Modda ki network yapısında ek bir tanım gerekmez . (Auto IP Alias işaretli olması normal şartlarda yeterli . en kötü senaryo ise network setup ‘ı içerisinde modemin dağıttığı ip aralığında cihaza ip ,subnet,gw tanımlamanız olacaktır . )
   yine sonuç alamıyorsanız frimware güncellemeyi deneyiniz.

 16. merhaba admin bizde kablosus kamera sistemi kurduk bütün ayarları da yaptık kamera görüntülerini de aldık fakat görüntüler bazen 4 – 5 saniyeliğine gidip geliyor bir türlü bu sorunu çözemedik yardımcı olursanız sevinirim
  ap: nanastation m5
  alıcılar da airmax

  • Merhaba ;
   Sinyal Seviyeleri Ne şekildedir.
   CCQ Değerleri ne şekildedir.
   — Anlık kesintiler frekansı etkileyen başka bir erişim noktasından kaynaklanabilir. yada cihaz enterfere oluyor olabilir .
   topraklama konuna dikkat edelim. ve cihazların üzerinden toplam geçen veri miktarını paylaşabilirseniz ona göre yorum yapabiliriz.

   tşk.

   • -merhaba admin daha önce gönderdiğim msj da kameraların yanında olmadığım için pek ayrıntıya girmedim 8 tane ROCKET M5 TİTANİUM GPS ALICIMIZ var 26 adet te NANASTATİON LOCO M5 verici var ve39 tane kamera var HERBİR ALICIYA 3 ADET VERİCİ TANIMLADIK FRAKANS ARALIKLARINI DA ORTALAMA 100 VERDİK (ÖRN:POP_1 =5265 POP_2 =5320 OLARAK)
    Sinyal Kalitesi: Sınırlama 0 / Sınırlama 1: / dBm
    Bağlantılar: 4
    Gürültü Seviyesi: -100 dBm
    Gönderim CCQ Değeri: 99 %
    TX/RX Oranı: 111.75 Mbps / 241.5
    Mbps AirMax: Etkinleştir AirMax Önceliği: Hiçbiri
    AirMax Kalitesi: 75 % AirMax Kapasitesi: 60 %
    görüntüler 4 5 saniyeliğine gidiyor tekrar geri geri geliyor hepsi aynı anda gitmiyor
    teşekkürler şimdiden

  • Selamlar ;
   Cihazınızı Sistem Recovery moduna alıp ( Cihazın reset tuşuna tüm lambaları sabit yanıp daha sonrasında 2 li set halinde ışıkları yanana kadar bekliyorsunuz )
   daha sonrasında TFTP yazılımı ile ilgili 5.5.6 yazılımını upload ediyorsunuz .
   saygılar.

 17. Merhaba iyi günler.

  Loco m5 cihazımın içine giriş yapamıyorum.

  Cihazımı resetledim yine de olmadı. Ne kadar süre rest düğmesine basmam gerekiyor? Veya ne gibi yollar önerirsiniz.

  Bu cihazımı internet servis sağlayan bir kurumdan satın almıştım ancak o bölgeden taşındıktan sonra kendim kullanmaya karar verdim.

  • Cihaza enerji vermeden önce reset tuşuna basınız .
   10 sn kadar bekleyin ve reset düğmesini bırakınız .
   otomatik olarak fabrika ayarlarına dönecektir. erişebilmeniz için bilgisayarınızın 192.168.1.x li bir ip alması gerekmektedir.

 18. Mrb loca m5 cihazlarindan 6 adet aldim 2 mp ip speed dome kameralarim var 1. Kamera 300 mt 2.kamera 900 mt 3.kamerada 870 mt ama 3. Kamera arada dag var ve bunu iki cihazla aktarma yaptik ama goruntu aldik sorun cok takiliyor olmasi nasil hizlandirabilirim 3.kamera 870 mt ama antenlerin konumu ile mesafe 1600 mt oluyor
  Yardimci olabilirmisiniz

  • selamlar ;
   sinyal seviyeniz kontrol edilmesi gerekiyor. durum incelemesi yapıldıktan sonra farklı ürün yönlendirmesi yapılabilir ama aktarma durumunda sinyaller iyi ise bu ürünler belirttiğiniz mesafe için yeterlidir.
   diğer cihazlar ile aynı frekans’a düştü ise buda sıkıntıya neden olabilir.

  • ip bloklarınız farklı ise bu sıkıntı olabilir . aşağıdaki detayı kontrol ediniz.

   UBNT AirOS yüklü ürünlerinde WDS Transparency seçeneği tüm cihazlarda aktif olmalıdır.
   aynı şekilde cihaz içerisindeki network setup içerisinde “STP ( Spanning Tree ) ” ve ” Auto IP Alias( otomatik ip isimlendirme)” seçeneklerini aktif ediniz.
   AP üzerindeki network ayarları içerisinde DNS ve GW bilgilerini doğru giriniz. sorununuz çözümlenmiş olacaktır.

 19. merhabalar bizde mikrotik cıhazımız var ve interneti ubnt m5 ve m2 ler ile dağıtıyoruz. Şimdi sorun şu: mikrotiğe direk bağlı olan m5 ten benim evime bağlı olan m5 i bağlayınca sorunsuzca hotspot geliyor. Ama mikrotipe direk bağlı olan m5 ile aramıza bir ara istasyon kurduğumuzda ise bilgisayar otomatik ip alamıyor.sorun nereden kaynaklı olabilir. yardımlarını için şimdiden teşekkürler.

  • UBNT AirOS yüklü ürünlerinde WDS Transparency seçeneği tüm cihazlarda aktif olmalıdır.
   aynı şekilde cihaz içerisindeki network setup içerisinde “STP ( Spanning Tree ) ” ve ” Auto IP Alias( otomatik ip isimlendirme)” seçeneklerini aktif ediniz.
   AP üzerindeki network ayarları içerisinde DNS ve GW bilgilerini doğru giriniz. sorununuz çözümlenmiş olacaktır. bu sorunu ilk bağlanan kişi değil sonraki bağlanan kişiler yaşıyor olmalı .çözümü bu şekildedir.

 20. Kolay gelsin nano station m5 urunu update check ediyor ve otomatik gelen sayfadaki update i indiriyoruz, kurmak istedigimizde eror6 kodunu aliyoruz, yanlislik nerededir acaba? Tsk ederiz

  • indirdiğiniz update paketi kullanımış olduğunuz cihaza uygun olmayabilir. update check sonrası sizi genel bir sayfaya yönlendiriyor (bazı sürümlerde ) bu sayfa içerisinde yanlış FW yi download ettiyseniz bu durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. NSM serisinde XM ve XW var. cihazınız hangi seri ise ona uygun olan FW ‘yi indiriniz.

 21. Loco m5 lerimi p2p olarak kullanıyorum modem tarafında ap Nvr cihazı tarafında da Erişim noktası olarak ayarlandı. internet geldi güzel bir şekilde kullanılıp bağlantı ve görüntü aktarımı yapılıyor. Lakin. Belli bir zaman dilimi olmadan Sadece Erişim noktası(K. Cihazının olduğu yerdeki Loco m5) kendini resetleyip fabrika ayarlarına dönüyor. bunun sebebi ne olabilir. Çevre sıcaklığı 40 dereceyi geçmez

  • selamlar ; topraklama , elektriksel problem ,kablo kalitesi faktörleri buna neden olabilir . en son ihtimal poe adaptörünüz bozulmuş ise bunu tetikleyebilir yok buda sağlam diyorsanız o durumda cihazınızın nand belleği ile ilgili problemi olabilir. servise gönderip test ettirebilirsiniz.
   tşk.

 22. Merhabalar Loco M5 cihazımızı 25 metrelik bir mesafede kullanıyoruz. Benim sorunum şu bazen cihazlar buluşuyor göründüğü halde client tarafında intrenete bağlanamıyoruz. İnternet erişimi yok hatası almaktayız server tarafını bir kaçkaz kapatıp açtığımızda sorun çözülüyor İP almamasının nedeni ne olabilir. Birde adaptör üzerindeki Reset tuşu ne işe yarıyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

  İyi çalışmalar.

  • cihazın üzerindeki reset tuşu cihazın konfigurasyonunu komple sıfırlamak için kullanılmaktadır. AirOS arayüz içerisinden dilerseniz bu özelliği kapatabiliyorsunuz.
   karşı lokasyonda başka bir cihaz ip dağıtıyor ise sınırlı bağlantı sorunun yaşayabilirsiniz. bir diğer durum ise router’ınıza cihazlar üzerinden doğru mac gitmiyor ise bu sorun olabilir ki genelde bazı cihazlar çalışıp bazı cihazlar çalışmıyorsa bu durum oluşuyor olabilir . AP tarafında ve Client Tarafında WDS özelliğini aktif etmenizi öneririz.

 23. loco m5 farklı aralıklarla resetleniyor kimisi topraklama tesisatından diyor topraklama olması gerekir. kimisi kablo uzun oldugundan diyor kablo 20 metre cat6 ama kısa olan yerdeki cihazda resetleniyor bir turlu işin içinden cıkamadım

  • selamlar ;
   bunun nedeni paylaştığınız gibi topraklamadan yada besleme kaynaklı olabilir. eğer aradaki kablo ile ilgili testleriniz sağlam ve stabil ise, topraklama ölçümü yada poe değişimini deneyebilirsiniz.
   tşk.

 24. merhaba.accesspoint modunda (wds ve airmax açık) çalışan NSM5 cihazım var.bu cihazıma 1 km açık alanda bağlı aynı nsm5 cihaz var.(client modunda)
  başka bir nsm5 cihazımıda client olarak accespoint olan nsm5 e bağladığım zaman airmax seviyesi çok düşüyor ve hız yok.sorunsuz bir bağlantı için ne yapmalıyım?

  • Airmax point to point bağlantılarda oldukça verimli çalışmaktadır. eğer iki farklı anteninizinde sinyal seviyeleri iyi ise airmax kalitesi çok fazla düşmemesi gerekir ,
   ayrıca airmax kalitesi cihaz üzerinden geçen veri miktarı arttıkça düşmeside normaldir , türkçeleştirme ile ilgili bir hata aslında , airmax sıkıştırma kalitesi olarak tanımlansa daha doğru olur .
   paket sayısı ,trafik arttıkça sıkıştırma azalmaktadır. bu durumdan dolayıda oradaki yüzde değer değişmektedir.
   özellikle kamera uygulamalarında durum bu şekilde.

 25. İyi günler. Benim elimde ubiquiti nanostation loco m2 var. URL kısmına 192.168.1.20 yazıyorum ama ubiquiti ekranına ulaşamıyorum, sayfa yüklenemedi hatası alıyorum, yardımcı olur musunuz? Ayarlarım şu şekilde
  ICP IPV4 özellkileri
  ip adresi 192.168.1.50
  alt ağ maskesi 255.255.255.0
  varsayılan ağ geçidi 192.168.1.20
  tercih edilen dns sunucusu 192.168.1.20

  • Bu bilgiler ile erişim gerçekleştiremiyorsanız ya cihazınızın ip adresi değiştiripmiş ,yada cihazınız bozuk ,
   reset yöntemini uygulamanızı deneyiniz , eğer çözümlenmes ise ürünü tedarik ettiğiniz firmadan yardım talep ediniz.

 26. İyi akşamlar elimde 2 adet loco m5 var istasyon olan dvr bağlı acces point ise direk modeme bağladım benim sorunum cihaz herzaman internete bağlanmıyor modeme bir adet laptop kablosuz bağlı ben bu laptopdan CMS programına erisemiyorum modem huawei 521g yardimci olursaniz sevinirim

   • merhaba,

    yaklaşık 1.2km mesafede karşılıklı m5 kullanarak 3 adet ıp kamera görüntüsü aktarıyoruz fakat 4-5 saat sonra kamera tarfındaki m5 erişim kopuyor. kamera tarfındaki m5 i söküp bilgisayara direkt bağlıyoruz daha önce vermiş olduğumuz ıp sinden ulaşamıyoruz ping dahi cevapsız. yeniden resetleyip kurduk yine 4-5 saat sonra bağlantı kopuyor. yukarıdaki yorumlrı inceledim merkez tarafında yani çatıda iki alıcı anten yan yana 30cm mesafede duruyor bu sorun yaratırmı. yardımcı olabilirmisiniz.

 27. Merhaba residanceda bagli yaklasik 30 tane m2 ve loco m2 ler surekli olarak agdan kopup tekrar geliyor bunlarin frekans ayarlari degistirildi denendi her turlu ancak bir cozume ulasilamadi yardimci olursaniz sevinirim.

 28. Selamlar

  Öncelikle powerBridge m5,nanoBeam m5 ,nanoStation m5 ürünlerini karşılıklı farklı noktalardan memnun vede verimli olarak sadece aktarım olarak kullanmaktayız.Farklı olarak yapmak istediğimiz merkezimizden 2 noktaya poin to point ile internetimizi taşıyıp daha sonra 50.ila 100 arası client’e 5651 sayılı kanunca log tutarak aracı cihazdan süzerek dağıtmak istemekteyiz.(point to point maksimum 1 km client mesafesi 400 mt civarındadır) uyumlu cihazlar ile ilgili bilgi verirseniz çok memnun oluruz iyi çalışmalar.

  • 50-100 kullanıcı arası vereceğiniz client’lar internet hizmeti alacak müşteri konumunda mı .?
   Kablosuz internet servis sağlayıcılığı gerçekleştirecekseniz kablosuz internet servis sağlayıcı paketlerini incelemenizi tavsiye ederiz.
   tşk.

 29. Merhaba;
  nanostation m5 ve airgrid m5 kullanıyorum. lokasyonun bir tanesinde şu sorunu yaşıyorum: ne yaparsam yapayım ( elle değişik frekanslar verme dahil) tx/rx 215 -6,5 gibi saçma bir ddeğer geliyor. cihazlar arası mesafe 400 mt. çıplak gözle birbirlerini görüyorlar, arada bina ağaç vs hiç bir şey yok.aradan sadece yol geçiyor. etrafında yakın herhangi kablosuz bir üründe yok. NSM5 de bu sorunu yaşadım diye AİRGRİDM5 taktım aynı sorun devam ediyor. yardımcı olursanız sevinirim

  • merhaba ; AP tarafında diğer cihazlarda bu sorun oluyor mu onu kontrol etmenizi tavsiye ederim ,eğer ap tarafına bağlı diğer cihazlarda bu sıkıntı yok ise kullanığınız client cihazında sorun olabilir yada montajı yaptığınız tarafta frekansları engelleyen yada aynı frekans aralığında başka bir çıkış olabilir .

  • selamlar ,
   1 – Topraklama ile ilgili sorununuz olabilir
   2 – Poe adaptör yada Kablonuzda sorun olabilir
   3 – bunları değiştirip kontrol ettiğiniz halde hala sorun var ise ürünü servise göndermeniz ve yetkili servisin incelemesi en doğrusu olacaktır.
   saygılar .

 30. Sevgili admin 2 adet m5 cihazım var ayarlarını yaptım mesafe 2.5 km arada bi kac tane bina var antenleri birbirini görecek sekilde yüksege monte ettim fakat secim yaptığımda verici yi bazen görüyor bazen görmüyor.dolayısı ile cihazlar birbirine kilitlenmiyor.

  • selamlar ;
   2.5 km mesafede eğer bir engel yok ise , yada aynı frekansı kullanan bir cihaz yok ise sorun oluşturmayacaktır. eğer halı hazırda sorun devam ediyor ise aynı cihazlarla farklı bir alanda test yapmanızı öneririm ,bulunduğunuz ortamda 5 ghz ‘ın çalışmasını engelleyecek frekans kirliliği olabilir .
   Saygılar.

 31. merhaba. elimde iki adet nanostation m2 var.evime 1 km uzaklıkta olan internet cafenin çatısına birini kurdum diğerini kendi evimin çatısına kurdum ki internet cafeden bağlantı alabileyim. herşeyi sorunsuz kurdum yanlız internet cafede elektrik gidip geldiğinde bağlantı gidiyor.poe adaptörü çıkarıp yaklaşık bir dakika bekledikten sonra tekrar bağlantı geliyor.bu fişi çıkarıp tak işlemi yapmayana kadar sorun düzelmiyor.inanın sıkıldım artık cafenin sabini arayıp fişi çıkarıp takın diye.sorun neyden kaynaklanıyor acaba?

  • Topraklama yada kablo kalitesinden dolayı cihaz kendini tekrar aktif edemiyor olabilir .yada voltaj düşüklüğü cihazın tekrar boot olmasını engelleyebilir . besleme tarafında sürekli kesilme söz konusu ise ups düşünebilirsiniz

   • cevabınızdan dolayı teşekkür ederim. kablo olarak cat5 kablo kullanıyorum iki taraftada.topraklama onu tam olarak bilmiyorum.sorun elektrik kesildikten sonra verici nanostationdan bağlantı gidiyor.ups kullanıyorum pc için o da düşük elektrikte çalışmıyor zaten.sorun iki tarafda da oluyor çoğu zaman.bazen evdeki poe adaptörün fişini çıkarıp takınca bağlantı geliyor bazen de bağlantıyı aldığım internet cafedeki arkadaşı telefon ile aradığımda poe adaptörün fişini çıkarıp takınca düzeliyor

 32. Merhaba point point noktadan noktaya demi, simdi bir cihaza bir kamera ekleyip diğer cihazıda uzaktaki bir istasyona bağlasan uzaktaki kameranın görüntüsünü alabilirmiyim veya nasıl alırım

 33. slm elimde 2 adet nanostation M5 var bunlarla 5 km mesafeden vereim alabilirmiyim.Antenleri catıya takcagım icin kac metrelk bir direk veya boruya monte edeyim.Bu konuda örneriniz ne olabilir..

 34. Merhaba;
  Uydu modemden aldığım sinyali TL-WR841N Router ile dağıtmaktayım. Burada kullandığım interneti yaklaşık 200 metre öteye taşımak istiyorum. (arada sinyale engel olabilecek hiçbirşey yok)

  Nanostation 2’yi wireless’ı Access Point WDS modunda Network’ü de Bridge modunda ayarlayarak sinyali karşı tarafa aktardım fakat alanda bazı yerlerde iyi bazı yerlerde kötü sinyal oluştu. Verim alamadım.

  Elimde bulunan cihazlara göre en iyi sonucu alabileceğim metodu iletebilirseniz sevinirim. Vakit ayırabilirseniz bu işi sizlerle sonuçlandırmak istiyorum.
  Mevcut cihazlarım :
  1 adet Nanostation M5
  2 adet Nanostation M2
  1 adet TL-WR841N Router
  1 adet TL-WR941ND Router

  • karşı tarafta WDS yerine PTP link olarak interneti aktarıp karşı noktada yayın yapabilirseniz daha sağlıklı çözüm olacaktır. ( 5 ghz ‘leri bu iş için kullanabilirsiniz )
   WDS, Repeater çözümleri süreklilik arz eden network sistemlerinde tatminkar sonuç oluşturmamaktadır . ( Marka bağımsız olarak bu durum söz konusudur )
   tşk.

   • Youtube’da firmanın kurulum örneği olarak yüklediği videoya benzeterek PTP Link kurmaya çalıştım. Fakat ara ara kesintiler oluyor. Videoda Loco M2’ler kullanılmış menüsü bendeki nano M2 gibi değil, örneğin Enable Airmax’i görebileceğim bir alan yok.

    Elimde 2 adet Nanostation M2 olduğu için mecburen bunları kullanmak zorunda kaldım.
    İnternetin kaynağı nokta A noktası ayarları:
    Wireless Mode: Access Point WDS
    Network Mode: Bridge

    İnternetin gittiği nokta B noktası ayarları:
    Wireless Mode: Station WDS
    Network: Bridge

    B noktasının Lan çıkışını TL-WR941ND routera bağladım, yoksa burada mı yapmam gereken bir düzenleme var acaba!

    Lütfen yardımcı olabilir misiniz. Ammy veya Teamviewer ile bağlanıp bakabilir misiniz!

 35. Merhabalar,
  Yaklaşık 1 km mesafede kamera sisteminin iletimi için ne öneriyorsunuz acaba. Arada yaklaşık 4-5 bina ve tepe var ve ağaçlar var. Karşı tarafı göremiyor. Ama binanın yanından montajlasam, yola baktığımda dümdüz engel yok, yalnız karşı binanın yaklaşık 100-150 metre yanında kalıyor yol. Binalar birbirini görmüyor, ama binalar hemen hemen birbirinin karşısında duruyor. Tepede duran verici istasyonunu her iki bina görüyor biraz yukarda kalıyor. Ama tepe birbirlerini görmelerini engelliyor. Ne önerebilir siniz acaba bana. Şimdiden teşekkür ediyorum cevabınız için, iyi çalışmalar dilerim.

  • Selamlar ;
   Wifi sistemlerinde görüşün olmadığı noktalarda görüşün olduğu bir yere aktarıp oradan diğer tarafa aktarmak çok daha mantıklı olacaktır.
   nihayetinde görüş olmayan bir noktaya wifi bir şekilde ulaşabilir fakat verim konusunda tamamen ortam şartlarına bağlı olduğu için kaliteli bir iletişim söz konusu olmayacaktır ( göremeyedebilir )
   iki noktayıda gören ortak noktaya bir link aktararak o noktadan diğer noktaya transfer etmek en mantıklı çözüm olacaktır. NSM5 , PBE-M5-300 , PBE-M5-400 ,NBE-M5-16,NBE-M5-19 ürünleri bu alanda kullanım için uygun olabilir .
   tşk.

 36. 2 adet nanostation M5 var bunlarla 5 km mesafeden verim alabilirmiyim.Birde cihazların ayarları nasıl olmalı dil secenegi olarak türkcemi önerirsiniz ingilizcemi Teşkkürler.

 37. merhaba.benim sorunum nanostation m2 ile ilgili. iki nanostation ile evime internet bağlantısı sağladım yanlız arada yabancı kişiler şifreyi öğrenip cep telefonu ve laptop gibi cihazlar ile bağlanıyorlar.sadece antenden antene direk bağlantı seçeneği yok mu acaba.istediğim aradaki bedavacı hırsızlar cep telefonu ve diğer cihazlar ile direk bağlanmasın. bu konuda öneriniz ne olabilir?

 38. Merhabalar, NS M2 cihazlar kullanıyoruz. Cihazla ilgili hız problemleri yaşıyoruz. 30 Mbit metro hattımız mevcut. Cihaza 5 metre mesafede iken hız testleri normal değerlerde gösteriyor (hem download hem upload). Ama mesafe artınca hız değerleri çok düşüyor. Özellikler aynı mesafade iken download hızı yeterli geliyorken upload hızı çok düşük neredeyse yok denecek kadar düşük geliyor.

  • Aranızdaki mesafe ,ortamdaki kirlilik , cihazın çıkış gücünün düzgün ayarlanmaması vs gibi bir çok çevresel faktör bu durumu tetikleyebilir , karşılıklı 2 cihaz arasında test yaptığınızda bu problemi yaşamıyorsanız kullanmış olduğunuz alıcı cihaz ( tablet,PC vs ) çıkış gücü yeterli olmayabilir yada benzer bir problemi olabilir .
   tşk.

 39. merhaba 2 adet nanostation M5 1km mesafede 3 adet kameram var 1 tanesi speed dome, bunları ethernet swich ile birleştirdim, daha sonra poe dönüştürücü ile nanostation M5 e aktardım ilk önce görüntü alıyorduk sonra kesilmeye başladı 5sn gibi, daha sonra gündüz kapanıyor gece çalışıyordu, enerjisini kesip verince düzeliyordu. Şimdi hep gitti bağlantı yok diyor M5 cihazın arka kısmındaki pwr ve lan ışıkları yanıyor yanlız sinyal seviyesi yok ne yapabilirim teşekkürler.

  • Merhaba ;
   Montaj , Topraklama , Kaliteli (Metal ) Konnektör ve FTP kablo ile topraklamasının doğru gerçekleştiğinden emin olunuz. topraklamasız cihazlar belirli bir süre sonra ortama bağlı olarak kilitlenme , kararsızlaşma gerçekleştirebilir.. mutlaka metal konnektör ve topraklama teli olan SFTP-CAT6 kablo kullanınız . Topraklama ile ilgili makalemizi inceleyiniz.

 40. kolay gelsin hepinize arkadaşlar loco m5 kullanmaktayım cihazlar kitleniyor elektrik fişinden söküp takınca düzeliyor normal şartlarda bağlantı güzel mesafe kısa transfer iyi derecede -65 ile görmekte ama kitlenme problemi büyük sorun çaresi varmı başınıza daha önce geldi mi? şimdiden teşekkürler

  • Merhaba ;
   Montaj , Topraklama , Kaliteli (Metal ) Konnektör ve FTP kablo ile topraklamasının doğru gerçekleştiğinden emin olunuz. topraklamasız cihazlar belirli bir süre sonra ortama bağlı olarak kilitlenme , kararsızlaşma gerçekleştirebilir.. mutlaka metal konnektör ve topraklama teli olan SFTP-CAT6 kablo kullanınız . Topraklama ile ilgili makalemizi inceleyiniz.

 41. merhaba ben bir tesiste çalışıyorum tesisin interneti şifresiz ama benim olduğum bölüme uzak kalıyor bende nanostation m2 kullanıyorum alıcı olarak diz üstü bilgisayarda sorunum şu tesisin inteerneti sürekli kopma yapıyor tahminen bi yerde oksitlenme var kopma yaptığı için bağlanamıyorum ip çakışması var diyor pc modemin fişini çekip tekrar taktıgimızda bağlanabiliyorum daha sonra nanostation m2 nin fişini çekip daha sonra tekrar bağlamanmak istediğimde yine bağlanmıyor modemin fişini tekrar çekip taktığımda yine bağlanıyor neden yapar bunu benim leptopta sabit ip yok dns de yok modem ara yüzü 192.168.1.1 nanostation da aynı not leptoplar bağlanmazken cep telefonları bağlanıyor

Bir yanıt yazın